Jaka kara za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu? Co grozi po jeździe po alkoholu? Przysłowiowa ,,jazda po pijaku” to temat wciąż nawracający i kontrowersyjny. Pomimo zaostrzonego prawa w tej kwestii, do połowy 2022 roku zatrzymano w Polsce 35 000 nietrzeźwych kierowców. Co grozi po jeździe po alkoholu? Najwyższą karą jaką można otrzymać za tak nieodpowiedzialny czyn jest więzienie lub dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Kara jest zazwyczaj proporcjonalna do konkretnej sytuacji, w której złapano nas ,,pijanym za kółkiem”. Jeśli dopuszczalną normę alkoholu przekroczyliśmy nieznacznie i nikt przez nas nie ucierpiał, to wówczas możemy liczyć na jakaś ulgę w tym zakresie.
W przypadku, kiedy sytuacja była poważna i wskutek nieodpowiedzialności straciliśmy prawo jazdy, wtedy o odzyskanie dokumentu możemy walczyć dopiero po dziesięciu latach. W każdym innym przypadku utraty prawa jazdy, w której główną rolę odegrał alkohol, o odzyskanie uprawnień mamy szansę ubiegać się tuż po połowie odbytej kary. Prawo jazdy otrzymać możemy wskutek zmiany środka karnego, który został orzeczony. Przekształcimy wówczas tę karę na zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, których nie wyposażyliśmy w blokadę alkoholową. Oczywiście możliwe jest to tylko wtedy, kiedy Sąd pozytywnie rozpatrzy nasz wniosek. Dodajmy, że możemy starać się o ograniczenie zakazu jedynie do tego rodzaju pojazdów, który prowadziliśmy w chwili wykroczenia.
Jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w wydychanym powietrzu?
Jeśli chcemy mieć klarowne informacje na ten temat, powołajmy się na art. 46 i mówiące o tym ustawy:
,, o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi: stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
1) stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo
2) obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 do 0,25 mg alkoholu na 1 dm3 .”
Gdy mamy niższy poziom alkoholu niż w w/w ustawie, wówczas prowadząc pojazd nie popełniamy wykroczenia.
Co grozi po jeździe po alkoholu? Jakie dokładnie kary nam grożą po prowadzeniu auta w stanie nietrzeźwości?
Wspomnieliśmy już, że po prowadzeniu auta po przekroczonej normie alkoholowej grozi nam więzienie, grzywna oraz zabranie uprawnień do prowadzenia pojazdów na czas określony (od 3-15 lat) lub dożywotni. Kara – rzecz jasna – jest tutaj kwestią indywidualną i uzależnioną od konkretnej sytuacji. Ponadto możemy mieć też zasądzone świadczenia, które musimy uiszczać na korzyść Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Jeśli przekroczymy 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu, to wówczas w prawie polskim uznani jesteśmy jako nietrzeźwi. Jeśli zatem wsiądziemy za kierownicę w takim stanie i trafimy na policje, wówczas nie ominie nas kara. Rzecz jasna, że przy tak niskim stężeniu, nie spotka nas kara zaliczana do surowych, jednak zatrzymani ponownie w takim stanie możemy ponieść już poważne konsekwencje. Dopuszczalna ilość stężenia alkoholu we krwi wynosi obecnie 0,2 promila. Pamiętajmy, że Art. 87 Kodeksu Wykroczeń mówi o tym, że jazda na rowerze pod wpływem alkoholu jest również wykroczeniem!